Nowoczesne i funkcjonalne meble

Nowoczesny design powoli wkrada się do naszych domów i mieszkań. Dla tych, którzy byli mu przeciwni i są zwolennikami tradycji, być może nie jest to dobra wiadomość, ale ci, którzy poszukują nowoczesności w każdym aspekcie swego życia, zapewne cieszą się z dostępności mebli i wyposażenia, pozwalającego na to, by swój dom od początku do końca urządzić w takim stylu.

Czym charakteryzuje się nowoczesny wystrój wnętrz?

Przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Jest on dość charakterystyczny dla miłośników ascetyzmu i minimalizmu w życiu. Przekładając to na wystrój wnętrz mieszkania czy domu, otrzymujemy między innymi proste, geometryczne powierzchnie mebli bez żadnych ozdobników, gładkie powierzchnie, często odbijające światło lub właśnie zupełnie matowe, bez półśrodków, nowoczesne tworzywa, wysoka funkcjonalność – często mebel ma dużo różnych dodatkowych funkcji i możliwości, które potrafią lepiej wykorzystać zastana w mieszkaniu przestrzeń.

Ciekawe jest zastosowanie takiego stylu także w innych pomieszczeniach oprócz salonu. Kuchnia również wydaje się dość dobrym miejscem na wprowadzenie takich innowacji. Jeśli tylko posiadamy wolną przestrzeń, odrobinę kreatywności i fundusze wystarczające na zakup nowoczesnych mebli, możemy sprawić, by nasza kuchnia wyglądała prosto, minimalistycznie, czysto i przejrzyście. Ważną rolę oprócz mebli pełnią tam także urządzenia AGD – lodówka, czy zlewozmywak, kuchenka, piekarnik i okap w takim pomieszczeniu zwykle lśnią delikatnym blaskiem chromu, polerowanej stali i podobnymi wykończeniami. Dopasowane do nich meble nie posiadają żadnych udziwnień, mają jednolite, zdecydowane kolory i proste, choć ciekawe formy. Wszystko to podkreśla odpowiednie oświetlenie i stylowe dodatki.

Dla domu, w którym nie trzeba ciągle sprzątać

Niektóre z materiałów użytych do produkcji nowoczesnych mebli, mają te cenne właściwości, że tylko w niewielkim stopniu ulegają zabrudzeniu, zaplamieniu lub zakurzeniu. A jeśli już tak się dzieje, to cały brud można dość szybko usunąć - nawet bez użycia detergentów. A o tym również warto wspomnieć słowo – powinniśmy uważać na detergenty i chemię gospodarczą, jaką stosujemy zwłaszcza w kuchni, bo w tych miejscach, które stykają się z jedzeniem, ich cząsteczki mogą przenikać do spożywanych przez nas posiłków.

Wydawać by się mogło, że są to niewielkie i nieszkodliwe ilości, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że dzieje się tak codziennie, a chemia atakuje nas z różnych stron (również w łazience, czy przez ubrania uprane w zbyt wielkiej ilości detergentów) może to już być alarmujące. Z tego względu warto na przykład rozważyć rozwiązania od dawien dawna stosowane przez nasze babcie, które do czyszczenia i sprzątania używały naturalnych składników – na przykład do mycia podłóg czy okien – wody z octem, z dodatkiem soku cytrynowego. Jest to na pewno zdrowsze rozwiązanie.

Wracając jednak do mebli, takie powierzchnie jak szkło, matowe gładkie blaty z pewnych rodzajów tworzyw sztucznych, czy drewno pokryte specjalną powłoką, zwykle nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o ich czyszczenie. Należy za to uważać na wszelkie chropowate czy zdobione powierzchnie, z rozmaitymi rowkami i zagłębieniami - w tych lubi się zbierać brud, tłuszcz i kurz. Dla domu, którego nie trzeba tak często sprzątać, niektórzy są w stanie zrobić wiele i równie wiele wydać. Dlatego można podejrzewać, że wkrótce na rynku będzie pojawiać się coraz więcej produktów o powierzchniach trwałych, wytrzymałych, odpornych, czy wręcz odpychających brud. Do tego jeszcze sprzątający robot, taki jak popularne obecnie samojezdne odkurzacze i można zapomnieć o nieprzyjemnych obowiązkach.

Gdzie najlepiej kupować nowoczesne meble?

Wiele osób na to pytanie odpowie, że w sklepach sieciowych. Jeśli sklep posiada swoje siedziby w całej Polsce, zazwyczaj może on zapewnić nam lepsze, hurtowe ceny niż w pojedynczych, mniejszych sklepach, choć nie zawsze jest to regułą. Warto jest również przyjrzeć się dokładniej temu, co oferują stolarze pracujący samodzielnie i tworzący meble na zamówienie. Wbrew temu, dopasowane indywidualnie meble wcale nie są wielkim luksusem, a czasem bywa, że ich cena jest bardziej zachęcająca niż ta w znanych sklepach. Kalkulujmy więc, bo może okazać się ze wiele zaoszczędzimy.

Czy jest popyt na takie ręcznie robione meble od małych przedsiębiorców? Da się zauważyć, że cieszą się one coraz większym powodzeniem, ponieważ twórcy często dopasowują efekty dokładnie do oczekiwań klienta. Przygotowują meble dokładnie na wymiar nawet nietypowych pomieszczeń, zmieniają design, tak żeby pasował do wystroju całego wnętrza, dodają funkcjonalne elementy, odpowiadające temu, jak będzie wykorzystywany meble. Jest to bardzo komfortowa sytuacja, której jedynym minusem jest być może długi czas oczekiwania, dłuższy niż w przypadku zamawiania mebli z typowych sklepów. Jak mówią jednak - na to co dobre, warto poczekać. Zwłaszcza jeśli robimy to dla domu, w którym będzie nam się żyło wygodnie i komfortowo, bez utraty cennej powierzchni.