Jak przygotować używany samochód na sprzedaż

Zdecydowałeś się sprzedać samochód. Kuszące wydaje się wystawić ogłoszenie i szybko pozbyć się problemu. Niestety, takie rozwiązanie najprawdopodobniej okaże się nieopłacalne a sama sprzedaż może potrwać dłużej, niż myślałeś. Nawet jeśli motoryzacja nie jest Twoją mocną stroną, już w zaledwie kilka godzin jesteś w stanie nieco podnieść wartość pojazdu za pomocą kilku strategicznych działań.

Zrób przegląd usterek

Zanim wystawisz ogłoszenie, zabierz auto do mechanika do dokładnego przeglądu. Istnieje wiele powodów, dla których warto to zrobić. Po pierwsze, może okazać się, że samochód wymaga naprawy - w takim przypadku nie jest to warte tyle, ile myślałeś. Szybkie usunięcie usterki pozwoliłaby zaoszczędzić sporo kłopotów i pytań oglądających auto. Po drugie, są duże szanse, że kupujący będzie chciał skontrolować samochód przez zaufanego mechanika. Jeśli zdecydujesz się najpierw sam zbadać samochód i ujawnić usterki, okażesz się bardziej godnym zaufania sprzedawcą. Wreszcie, jeśli kupujący zdecyduje się oddać samochód do kontroli swojemu mechanikowi, lista zalecanych napraw może okazać się o wiele bardziej rozbudowana. Nie będzie to dla Ciebie korzystne podczas negocjacji ceny. Zbierz jak najwięcej poświadczeń serwisowych i dokumentacji samochodu. Jeśli czegoś brakuje, spróbuj zdobyć kopię faktury.

Sprawdź i uzupełnij olej silnikowy, płyn chłodzący i płyn do spryskiwaczy. Jeśli nie wiesz jak, poszukaj wskazówek w książce serwisowej pojazdu.Następnie wypoleruj delikatnie lakier. Ale nie przesadzaj. Na rynku aut używanych istnieje coś takiego jak „nadmiernie błyszczący” samochód. Jeśli twoje auto błyszczy i lśni się za bardzo, może to budzić podejrzenia kupujących, że chcesz w ten sposób odwrócić uwagę od ewentualnych większych usterek.

Zadbaj o detale

Jeśli nie stać Cię na skorzystanie z usług formy, która kompleksowo przygotuje samochód do sprzedaży, zakup niezbędne sprzęty i zrób to sam. Najlepiej jest zaopatrzyć się w różnego rodzaju środki czyszczące, w tym preparaty do czyszczenia dywanów i tapicerki, szkła, plastiku i materiałów zewnętrznych.

Nie używaj odświeżacza do tkanin do maskowania zapachów lub samochodowych gadżetów zapachowych. Wyszoruj popielniczkę (jeśli jest zamontowana) i wytrzyj deskę rozdzielczą i podsufitkę. Oczyść okna i lusterka. W bagażniku usuń bałagan, odkurz dywan, a następnie sprawdź, czy koło zapasowe i opony są napompowane. Jeśli koła mają nakrętki zabezpieczające, upewnij się, że nakrętka je zwalniająca jest obecna.

Czysto wyglądający samochód odwraca uwagę od najdrobniejszych wad. Sugeruje to kupującemu, że dobrze się nim zajmowałeś lub przynajmniej zależy ci na tym, aby nie oddawać go w stanie wymagającym gruntownego czyszczenia. I to kolejny krok, który wzbudzi zaufanie kupującego.

Mycie ręczne szamponem samochodowym daje lepsze rezultaty niż podróż na lokalną myjnię samochodową. Szczegóły mają znaczenie, zatem zadbaj o każdy szczegół - popracuj nad otworami w drzwiach, kołami i podwoziem. Jeśli samochód jest bardzo brudny, umyj go dwukrotnie, spłucz i wysusz za pomocą irchy lub ściereczki z mikrofibry. Następnie wysprzątaj wnętrze.

Zacznij od wyrzucania śmieci - zabawki, kubki, resztki jedzenia, kredki, plecaki, sprzęt sportowy i tym podobne - wszystko musi trafić do kosza. Pamiętaj, aby opróżnić popielniczki i odkurzyć je w razie potrzeby. Następnie dokładnie odkurz siedzenia i podłogi, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Jeśli masz dywaniki, odkurz również przestrzeń pod nimi. A jeśli posiadasz gumowe maty, spróbuj umyć je szamponem lub kup nowe. Można je znaleźć niedrogo w większości sklepów detalicznych. Pamiętaj, aby umyć okna wewnątrz i na zewnątrz. Usuń wszelkie zanieczyszczenia na zderzakach. Dokładnie umyj i zawoskuj samochód. Na koniec wyszoruj koła i opony stosując środek czerniejący, aby nadać oponom głęboki kolor.

Przygotuj się na pytania

Być może już dawno przestałeś zauważać drobne ryski na karoserii, piski i inne oznaki wyeksploatowania pojazdu. Ale potencjalny nabywca z pewnością zwróci na nie uwagę i będzie dopytywał. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy kogoś, kto będzie w stanie obiektywnie ocenić niedoskonałości pojazdu, w tym wgniecenia i podejrzane dźwięki. Następnie z góry zaplanuj, jak odpowiesz na pytania na ich temat.

Czas na zdjęcia

Sfotografuj samochód wewnątrz i na zewnątrz. Rób zdjęcia aparatem cyfrowym, a nie tym w telefonie, chyba że posiada on najwyższą jakość. Zdjęcia rób w dobrym świetle dziennym i zadbaj o to, aby samochód znajdował się w centrum – im mnie innych detali z otoczenia tym lepiej.

Wystaw auto za rozsądną cenę

Chcesz, aby Twój samochód wyróżniał się spośród wszystkich innych używanych samochodów wystawionych na sprzedaż przez w okolicy? Musisz więc najpierw oszacować wartość swojego samochodu, aby móc ustawić atrakcyjną „cenę wywoławczą” dla używanego samochodu. Sprawdź wartość swojego samochodu i sprawdź cenę podobnych samochodów w lokalnych ogłoszeniach. Ustaw swoją cenę nieco powyżej bieżącej wartości rynkowej, aby mieć pole do późniejszych negocjacji. Z góry też załóż, na jakie ustępstwa możesz pójść.