W oczekiwaniu na dziecko - niezbędne meble do sypialni

Ostatnie tygodnie ciąży to czas, w którym wszystkie przyszłe mamy zaczynają "wić gniazdo". Gorączkowe przygotowania do przywitania na świecie noworodka zazwyczaj zaczynają się od sypialni. Noworodki często sypiają w pokoju razem z rodzicami - to zdrowe, wygodne i bezpieczne. Rzadziej rodzice przeznaczają na sypialnie malucha cały osobny pokój. W obydwu przypadkach rodzina staje przed koniecznością wyboru odpowiednich mebli. Takich, które będą wygodne, funkcjonalne i bezpieczne. Jakie meble są niezbędne przy małym dziecku i czym kierować się w ich wyborze?

Meble, z którymi będzie miało kontakt malutkie dziecko, powinny być drewniane. Naturalne drewno jest bezpieczne, trwałe i zawsze prezentuje się dobrze. Łóżeczko, komoda czy fotel - mogą posłużyć do opieki nad więcej niż jednym dzieckiem. Dlatego szukając mebli na lata, warto zwrócić uwagę na klasyczne modele najwyższej jakości. Kolory dziecięcych mebli bywają różne. Wybór niebieskiego czy różowego nie jest trafionym pomysłem. Najlepiej sprawdzają się naturalne i neutralne kolory. Barwa drewna, kolor biały i szarość - takie meble nigdy nie wyjdą z mody i pasują do każdego wnętrza. To ważne, jeśli malutkie dziecko będzie sypiało tam, gdzie jego rodzice.

Najważniejsze jest oczywiście łóżeczko. Noworodek będzie w nim spędzał naprawdę dużo czasu, nawet do 20 godzin dziennie. Meble dziecięce muszą być ładne, ale w przypadku łóżka - ważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie malucha. Wybór łóżeczka warto rozpocząć od znalezienia odpowiedniego materaca. Na tej części wyposażenia nie warto oszczędzać. Cienkie materace wykonane z pianki nie są najlepszą opcją. Jedyną ich zaletą jest niska cena. Noworodek przez dłuższy czas potrzebuje dość twardego podłoża. Jego kręgosłup wymaga pewnego podparcia, a słabe mięśnie nie poradzą sobie z oddychaniem, jeśli główka dziecka zapadnie się w zbyt miękki materac. Dlatego najrozsądniej jest wybierać materace dwustronne. Bardzo zdrowe są takie z matą kokosową lub wkładką z gryki. Druga strona materaca może być sprężynowa, z dobrej i grubej pianki poliuretanowej, lub lateksowa. Każdy materac ma pokrowiec. Świetnie jeśli jest wykonany z naturalnych tkanin, łatwo go zdjąć i uprać w pralce. Jeżeli chodzi o samo łóżeczko - musi mieć możliwość regulacji wysokości. W miarę rozwoju, niemowlę zacznie nabierać nowych umiejętności ruchowych. Wysokie szczebelki muszą chronić go przed wypadnięciem z łóżeczka. W niewielkiej sypialni dobrym pomysłem są łóżeczka z miejscem do przechowywania znajdującym się pod materacem. Uwaga: całe łóżeczko powinno być pokryte farbą lub woskiem bezpiecznym dla dzieci, czyli naturalnym lub przynajmniej nietoksycznym. Ponieważ każde dziecko, prędzej czy później, spróbuje posmakować lub pogryźć szczebelki łóżeczka. Ciekawym rozwiązaniem są łóżka dziecięce z funkcją kołyski. Nóżki są zakończone płozami, które w niektórych modelach można wysuwać tylko wtedy, gdy są potrzebne. Innym sprytnym patentem są łóżeczka z rozkładaną półką. Może ona służyć jako miejsce do przewijania lub na lampkę nocną.

Bardzo przydatne meble to komoda lub niewielka szafa. Małe dzieci sporo się brudzą i rosną w oczach, więc ich garderoba jest zaskakująco bogata. Komoda jest dobrym rozwiązaniem - pojemne szuflady mieszczą sporo ubrań i dają możliwość szybkiego znalezienia odpowiedniej rzeczy. Drugą zaletą jest możliwość używania komody jako podstawy na przewijak. Ten gadżet jest używany nawet kilkanaście razy dziennie, dlatego w trosce o własne plecy, lepiej umieścić go na wygodnej pozycji. Świetnie jeśli uda się znaleźć komodę z już wbudowanym przewijakiem - takie meble można znaleźć nawet w sieciówkach. Jeśli w pokoju, w którym będzie spało dziecko, nie ma miejsca na komodę, można wybrać wąską szafę z półkami. Taki mebel nie zajmuje dużo przestrzeni, a odpowiednio wysoki może pomieścić wszystko, co potrzebne. Brak szuflad nie jest problemem. Ubranka dziecięce można zabezpieczyć przed kurzem chowając je w wygodne, przezroczyste pojemniki. Takie rozwiązanie znacznie przyspiesza wyszukiwanie odpowiedniego ciuszka.

Biorąc pod uwagę, że noworodki i niemowlęta w większości budzą się w nocy, w sypialni powinien znaleźć się wygodny fotel. To na nim mama (czasem na zmianę z tatą) będzie spędzać sporo czasu tuląc w ramionach swoje dziecko. Jak wszystkie meble, także fotel musi być bezpieczny. Lepiej, aby nie miał wystających elementów czy ostrych krawędzi. Jeśli mama karmi piersią powinna przetestować różne siedziska i wybrać takie, na którym będzie jej najwygodniej. Bujane fotele wbrew pozorom nie sprawdzają się najlepiej. Zajmują sporo miejsca, są niestabilne i ciężko z nich wstać tak, aby nie obudzić dziecka, które zasnęło w ramionach. Fotel powinien mieć podłokietniki i być dość szeroki, bo maluchy szybko rosną. Jeśli jest taka możliwość, warto wybrać tapicerkę, z której łatwo będzie usunąć plamy przy użyciu gąbki lub ściereczki. Tam, gdzie nie ma miejsca na rozłożyste siedzenie, wystarczy dobre krzesło. Dobrze, aby było tapicerowane i lekkie, aby można było łatwo dosunąć się do łóżka, aby położyć na nim nogi, kiedy karmienie się przeciąga.